Cilvēki un kaķi ir kaimiņi jau aptuveni 9500 gadu! Vai mēs labi pazīstam savus pūkainos draugus? Esam apkopojuši faktus par kaķiem, kas pārsteigs pat ļoti lielus pūkaino plēsēju fanus.
Lai gan daudzi no mums ar kaķiem dzīvo jau ilgu laiku un, šķiet, daudz zina par viņu paradumiem un uzvedību, zinātnieki pūkainos mīluļus pēta vēl ilgāk. 1.
- Kaķiem ir jāēd pa mazumiņam.
Mūsdienu kaķu senči atšķirībā no suņu senčiem medīja nelielu medījumu. Šis fakts izskaidro to, ka mūsu kaķi mēdz ēst pa mazumiņam, bet vairākas reizes dienas laikā. Tas izskaidro, kāpēc mūsu kaķi bieži lūdz ēst un dažkārt ēdienu nepabeidz.
- kaķi medī medību dēļ.
Kaķi medī pat tad, ja nav izsalkuši. Džordžijas Universitātes pētnieki projekta KittyCam ietvaros novēroja, ka noķerto upuri kaķi apēd tikai 28 % gadījumu. Pārējos upurus tās izmet uz vietas vai lepni piedāvā saimniekiem. Šis fakts daudz pasaka par to, cik asinskāri ir mūsu “kažokzvēri”.
- Kāpēc kaķiem ir tik lielas acis?
Milzīgas acis attiecībā pret ķermeni kaķu dzimtas dzīvniekiem ir attīstījušās nepieciešamības medīt vājā apgaismojumā dēļ. Tomēr šāds acu izmērs apgrūtina pastāvīgu fokusēšanās maiņu no tuviem objektiem uz tāliem objektiem un atpakaļ. Cat Sense autors Džons Bredšovs norāda, ka šī iemesla dēļ kaķu redze pielāgojas videi: āra dzīvnieki parasti ir tālredzīgi, bet lielākā daļa mājdzīvnieku ir tuvredzīgi. Sekojot šiem faktiem, kļūst skaidrs, kāpēc kaķiem ir tik labi organizēta redze.
- Kaķi ir tālredzīgi
Lielās acis ļauj kaķiem saskatīt tālu, bet tie tik labi neredz tuvumā esošus objektus. Šis fakts neļauj kaķiem skaidri saskatīt nelielus priekšmetus tuvumā. Dzīvnieki tos var sajust ar ūsām, bet ne saskatīt. Kā minēts iepriekš, daudzi mājas kaķi, gluži pretēji, kļūst tuvredzīgi.
- Kaķi ļoti labi izjūt smaržu
Plēsējiem piemīt lieliska oža – jūs paši zināt šo faktu par kaķiem. Saskaņā ar 2010. gadā veikto pētījumu, ko veica Jaundienvidvelsas Universitātē (Austrālijā), savvaļas kaķi spēja sajust peļu smaržas “smaržu” pat sešas dienas pēc tam, kad viņu dzīvesvietā tika ievietots “smaržas” paraugs.
- Kaķiem ir īpašs orgāns seksuālai uzvedībai
Vomeronazālais orgāns (ožas sistēmas papildu daļa) palīdz kaķiem noteikt pat nelielus ķīmiskus signālus par apkārtējo vidi, tostarp citu kaķu tuvumu un “statusu”. Šim orgānam ir nozīmīga loma kaķu seksuālajā uzvedībā – tas palīdz noteikt dzimumhormonu smaržu un sagatavoties kopulācijai.
- Kaķi nejūt saldumu
Kaķi neprot labi atpazīt ēdiena garšu. Kādā 2006. gada pētījumā zinātnieki atklāja svarīgu faktu: kaķi ir vieni no retajiem zīdītājiem, kuriem nav saldumu garšas kārpiņu.